top of page
Blog: Instagram

Blogbejegyzések

Az összes bejegyzés egy helyen!

Üdvözöllek a Blogbejegyzések oldalon, ahol a The Kim Family - egy koreai-magyar család mindennapjairól olvashatsz érdekességeket. Kellemes időtöltést kívánok!

Blog: Welcome
Blog: Blog2
Szerző képeMrs Kim alias Orsi

Új bronz szoborpár a koreai szexrabszolgákért

Pyeongchang keleti megyéjében egy helyi botanikus kertben állították fel azt a bronz szoborpárt, mely a japán miniszterelnököt Shinzo Abe-t ábrázolja amint térdre ereszkedve hajol meg mélyen egy szex-rabszolgaságra kényszerített áldozat előtt.

A szobrász azt nyilatkozta a helyi médiának, hogy Japánnak be kell látnia és vezekelnie a háborús időkben elkövetett rémtettekért, amit a "kényelmi nőkkel" szemben elkövetett. A szoborpárt hivatalosan 2020 augusztásában tervezik a nagyközönség előtt felavatni a helyi médián keresztül. (hírforrás: The Korean Times 2020.07.29.)


forrás: The Korea Times

Éppen ebédeltünk, amikor a koreai hírekben mutatták a fenti képet. A koreai nyelvtudásom még eléggé elmaradt attól a szinttől, hogy megértsem miről beszélnek pontosan, ezért rákerestem az angol hírekre. A vezető hírek között meg is találtam, a lényeget a fenti szövegben összefoglaltam nektek magyarul. Ennek a szobornak nagyon fontos jelentősége lesz a koreai-japán diplomáciai kapcsolatok további alakulásában, éppen ezért még biztosan hallani fogunk róla.


Történelmi háttér:

A második világháború idején a japán hadsereg közel 200 ezer - főként 14-17 éves lányokat - rabolt el és úgynevezett "komfort állomásokra" vitt, ahol prostitúcióra kényszerítették őket. A "kényelmi hölgy" néven is emlegetett szexrabszolgák Ázsia számos országainak lányai, de túlnyomó részt kínai és koreai nők voltak. Pontosan a mai napig nem tudni, hány áldozata volt a kegyetlen katonai borbélyoknak, a háború végén ugyanis a japán hatóságok megsemmisítették az ezzel kapcsolatos iratokat így csak becslésekbe tudunk bocsátkozni. Az embertelen körülmények miatt a szexrabszolgák 90 % nem élte túl a háborút, a túlélők pedig közel 50 évig nem mertek beszélni az őket ért megaláztatásokról. A kényelmi központok mindennapjait a még élő - kevesebb mint 50 koreai, már idős egykori "kényelmi hölgyek" elmondásából ismerjük. A megkérdezett hölgyek közül mindegyikük úgy nyilatkozott, hogy a kártérítésnél előrébb tartják azt, hogy a japán kormány ismerje el a japán katonák által elkövetett brutális erőszakot.


A bronz szobor is ennek a jelképe, melynek hírére a japán Kabinetfőtitkár Yoshihide Suga úgy nyilatkozott az újságíróknak - hogy ha igaz a hír - akkor ez "elfogadhatatlan" és "döntően befolyásolja a két ország közötti kapcsolatot".


Az idő közben egyre "fogy", ugyanis a ma is élő, egykori koreai szexrabszolganők száma egyre fogyatkozik.


forrás: The Korea Times

Ez azonban nem az első emlékmű mely a háborús nemi erőszak áldozataira emlékeztet. 2011-ben avatták fel A béke szobrát - egy életnagyságú, ülő szobor fiatal lányt ábrázol szerteágazó szimbólumokkal. Számos másolata is létezik Dél - Koreán kívül is. (Erről részletesen olvashatsz a linkre kattintva.)


A háborús szexrabszolganők életét bemutató filmek:


Szeretnék 2 filmet a figyelmetekbe ajánlani, a hír kapcsán.


Az egyik film, amit két évvel ezelőtt láttam - a címe : Havas út (눈길). Tragikus történet két, a japán megszállók által elrabolt, és prostitúcióra kényszerített koreai gyermek- lányokról, akik bár eltérő társadalmi osztályba tartoznak, végső soron mindketten áldozatul esnek a kegyetlen háborús nemi erőszaknak.

Mondanom sem kell, hogy nagyon szívszaggató történet, amit aligha lehet könnyek nélkül végignézni - főképp női szemmel.



A filmről magyar nyelvű ajánlót itt olvashattok: https://koreainhungary.blog.hu/2015/03/02/_snowy_road


Az koreai történelem ezen tragédiáját azonban több, másik film is bemutatta, köztük a - Spirits' Homecoming - magyarul Hazatérő lelkek. Ez a film hatalmas sikert hozott, bár befejeztéig többször leálltak a forgatással anyagi gondok miatt. Végül közadakozásból finanszírozták a hiányzó összeget.


A filmről magyar nyelvű ajánlót itt olvashattok: https://birikorea.blogspot.com/2016/07/spirits-homecoming_17.html


Egy ilyen filmet megnézve - a felkavaró jelenetek láttán - szerettem volna többet és többet megtudni erről a sötét időszakról, az akkori rabszolgalányok életéről, sorsáról, az "ügy" jelenlegi állásáról így évtizedekkel a háború után. Ezért is volt különösen nagy hatással rám, amikor a koreai televízióban meghallottam a bronz szoborpár "üzenetét".


Ha te is szeretnél többet olvasni ebben a témában akkor az alábbi linkeken találsz erről írásokat:


További, a témát érintő cikkek:



A vezető hír eredeti cikke itt olvasható.



Ha szeretnétek a véleményeteket megírni a filmekről, vagy a saját gondolataitokat megosztani, akkor szívesen fogadom az üzeneteteket facebook oldalon vagy itt, kommentben.


Várlak vissza legközelebb is a blogra!


Üdvözlettel: Orsi



255 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


Blog: Subscribe
bottom of page