Újhagymából kimcsi? Miért ne? Amikor nem tudsz rendes kimcsit venni, de a koreai férjed nem élhet egy napot sem kimcsi nélkül, akkor jön a kreativitás. :-)
Szóval az úgy volt, hogy nem volt időnk elmenni a koreai boltba venni kimcsit. Bevallom előtte én sosem ettem.. de amikor összeköltöztünk akkor szép lassan belopta magát a szívembe ez a koreai csalamádé, amit azóta én sem tudok nélkülözni. Egyszerűen mindenhez passzol az íze bármit készítek. Nah jó, a gulyás leveshez talán nem de a legtöbb főételhez szuper!
Volt, hogy a férjemmel ketten este tizenegykor képesek voltunk a kádban egy nagy adagot készíteni, mert elfogyott, de amióta hárman lettünk - és mellesleg az új albérletünkben kád sincs - azóta egyszer sem tudtunk készíteni. Mert ha az ember nekifog, akkor bizony nem egy kínai kelből csinálja, hanem legalább tízből.
Tehát kerestünk valami alternatívát, ami kisebb helyen is elkészíthető mint egy kád XD, és így jött a képbe az újhagyma. Persze az íze teljesen más, de a férjem nagyon szereti. Ezért most átadom az utókornak a receptet XD!
Hozzávalók:
3 csomó újhagyma (kb 15 db)
2 és fél evőkanál halszósz
1 egész fokhagyma (kb 8 nagy gerezd)
1 fél alma, vagy 1 kisebb egész alma
negyed vöröshagyma
1 lapos evőkanál rizsliszt
cukor
víz
koreai pirospaprika őrlemény
Így készül:
1. step
Az újhagymákat szálanként megmossuk. Egy éles kés segítségével körülbelül ujjnyi nagyságúra vágjuk fel. A darabokat pedig kétfelé vágjuk úgy hogy kis lapocskákat kapjunk. A fehér részénél lapokra szedjük a rétegeket. A legbelső "mag" részt nem tudjuk tovább bontani, ezt nem fogjuk felhasználni de ne dobjuk ki! Tegyük félre mert még fel tudjuk majd használni egy másik ételhez.
Szóval, valahogy így kell kinéznie :
Ekkorára vágom körülbelül:
És ez az a rész amit már nem lehet "kihajtani":
Kétség kívül ez a legmacerásabb része, szóval türelem és egy jó kés kell hozzá! A zöld rész légvégét, ahol elvékonyodik szintén nem tesszük bele, ezt ki lehet dobni, mivel a legtösször nem is valami szép. Illetve minden olyan szálat, ami nem szép egységes, elsárgult vagy száraz, azt kidobjuk.
2. step
Aztán öntsünk bele 2 és fél evőkanál halszósz. Figyelem - Rohadt büdös (bocsánat a kifejezését), de ez a végeredményen nem fog rontani :-)
Aztán jól kavarjuk át - akár kézzel - hogy mindenhol érje a halszósz. Ebben hagyjuk állni 15 percet,addig megcsináljuk a 3-as lépést.
3.step
Ha kellően kisírtuk magunkat a hagymavágás után, akkor jöhet a következő lépés.
Vegyünk elő egy kis fazekat. Ebbe körülbelül 2 dl vizet öntünk, alágyújtunk. Ha már meleg a víz (de nem kell forrnia) akkor beleszórunk egy lapos evőkanál rizslisztet és egy lapos teáskanál cukrot. Figyelem! Nagyon gyorsan csomósodik, ezért fontos hogy szórjuk, és ne egy helyre tegyük az egész lisztet, illetve a kezdők (mint én) levehetik a tűzhelyről ezen a ponton a fazekat és addig kavargatjuk amíg az összes csomó fel nem oldódik. Ha szép opálos, akkor visszatesszük a tűzhelyre és felforraljuk.
(Ez a lépés annyira nehéz még nekem is, hogy még képet se tudtam csinálni, de van egy korábbi képem róla, amikor a férjem készíti XD)
Szóval így:
Aztán, ha kellően leizzadtunk ettől a lépéstől fellélegezhetünk, innentől már csak könnyebb lesz. Tegyük félre.
4.step
Hámozzuk meg az almát, pucoljuk meg a hagymát és a fokhagymákat. Igazából a bénák - mint én - ezt már az elején megtehetik, és akkor nyernek egy kis időt.
Ezt tegyük bele egy turmixgépbe, és öntsünk rá kevés vizet (2 dl-nél nem kell több). Ezen felül tegyünk bele ismét egy kis halszószt, vagy a képen látható kicsike sózott shrimpből 2 teáskanállal.
Az egészet összeturmixoljuk. Egy sűrű állagú krémet fogunk kapni.
5.step
Keverjük a turmixot a hagymánkhoz.
Majd tegyünk hozzá 5 evőkanál koreai pirospaprika őrleményt, és az eddig pihenőpályára helyezett rizslisztes "rántásunkat" is.
Az egészet jól keverjük össze. Valahogy így kell kinéznie:
Láthatjuk hogy a hagymánk jelentősen vesztett a méretéből, így sokkal kevesebbnek tűnik, mint mikor elkezdtük. Ezért akár dupla adagot is lehet készíteni egyszerre.
6.step
A 6. lépés nem szól másról, mint a türelemről, ugyanis 3 napot kell hagyni állni, ha úgy tetszik erjeszteni, fedő alatt. A napok alatt még több víz fog belőle kijönni, de ez természetes.
A végeredményt még nem tudtam lefotózni, mert a férjem elpusztította... XD
További koreai receptekért várlak vissza a blogra!
Üdvözlettel:
Mrs Kim alias Orsi
Orsi, én is elég béna vagyok, ezért mindenféle "rizslisztes "rántás''-hoz vagy palacsinta tésztához hasonló állagú étel készítését a száraz anyag egy részével indítom és ahhoz öntöm apránként a meleg vizet / tejet stb. Aztán megint sűrűre keverem egy újabb adag száraz anyaggal, majd megint jön a higítás akár több lépcsőben is. és Főzőkanál helyett kis habverőt használok. Így mindig sikerül a csomómentesre keverés.