top of page
Blog: Instagram

Blogbejegyzések

Az összes bejegyzés egy helyen!

Üdvözöllek a Blogbejegyzések oldalon, ahol a The Kim Family - egy koreai-magyar család mindennapjairól olvashatsz érdekességeket. Kellemes időtöltést kívánok!

Blog: Welcome
Blog: Blog2
Szerző képeMrs Kim alias Orsi

Kimbap (김밥) recept - ahogy én készítem

Idestova négy éve készítek már a konyhámban kimbap-ot, ami az első olyan koreai étel volt, melynek a receptjét elsőre megtanultam a Férjemtől. Azóta is gyakorlatilag ugyanúgy készítem.

A receptet korábban már publikáltam (még az előző blogon), de csak a napokban vettem észre, hogy itt még nem tettem közzé. Így hát arra az elhatározásra jutottam, hogy az azóta (vagyis négy év alatt) szerzett tapasztalatokkal kiegészítve most megosztom veletek a Kimbap elkészítésének menetét.




Mi az a kimbap?


A 김밥 - kimbap, neve a "김" - alga és a "밥" - rizs szavakból tevődik össze. Az étel maga ugyanis nem más, mint algalapba tekert töltött rizs. Ezt az ételt, más néven koreai sushi-ként is emlegetik, hiszen a kinézete arra hajaz. Az alapvető különbség az, hogy a kimbap-ban nincs nyers hal, éppen ezért az, aki a sushi-t nem szereti nem jelenti azt, hogy a kimbap-ot is élből elutasítaná. Több ismerősömnél tapasztaltam, hogy bár először vonakodva kóstolta meg a kimbapot, utána előszeretettel fogyasztotta.




Általában kedvelt étel a gyermekek körében is, Danikám is előszeretettel eszi. A kimbap eredetileg a nem csípős ételek közé tartozik, de el lehet készíteni pikánsan csípős változatban is. Rendszerint csípős, kimcsis rámen tésztával fogyasszák, így nem szükséges a kimbapot csípősre készíteni.


A kimbap-ot sokféle képen lehet variálni aszerint, mivel töltjük meg? Néhány hozzávaló azonban "szerves" alkotóeleme a kimbapnak. Az alábbi receptben 8 féle töltelék szerepel, nézzük is ezeket sorban:


Hozzávalók: (10 rúd tekercshez)

  • 1 nagy répa vagy 2 közepes

  • 4 db virsli (sertés esetleg baromfi)

  • 5 db tojás

  • surimi halrudacska (koreai boltban kapható nagy méretben, vagy sparban kis méretben - kicsiből 2 csomag kell) vagy Dunapandában kapható rákimitáció

  • 1 db kígyóuborka

  • 단무지 és 우엉 (koreai pácolt retek - koreai boltban kapható)

  • 2 kicsi konzerv riomare tonhal

  • majonéz

  • 3,5 pohár kerek szemű rizs (pohár 150 ml)

  • szezámolaj

  • pirított szezámmag (koreai boltban kapható - de ha simát veszünk, akkor serpenyőben kis szezámolajon pirítsuk meg)

  • só, olaj

  • szárított kimbap algalap (koreai boltban kapható)

Elkészítés:


A hozzávalók előkészítése kb ugyanannyira időigényes, mint maga a tekerés. A hozzávalók előkészítéséről készítettem egy videó felvételt is, amit az Instagram oldalamon meg tudtok nézni:



  1. Ha van rizsfőzőnk, akkor ez legyen az első lépés, ugyanis kb. fél óra mire elkészül a rizs, ez alatt a többi hozzávalót elő tudjuk készíteni. Ha nincs rizsfőző, akkor "hagyományos" módon főzzünk meg a rizst úgy, hogy tapadós legyen, semmiképpen sem pergős. A rizst a főzés során nem kell ízesíteni ezt majd később fogjuk megtenni.

  2. A répát meghámozzuk majd zsülienre vágjuk, vagy lereszeljük egy nagyobb lyukú reszelőn. Törekedjünk arra, hogy minél hosszabb és vékonyabb csíkok legyenek.

  3. A kígyóuborkát szintén meghámozzuk. Először hosszában félbevágjuk, majd a két félt további két részre hosszában elvágjuk. Ezt követően a magos részt egy kiskés segítségével eltávolítjuk. (Ha zsenge ez a magos rész, akkor Dani ezt szeretettel elrágcsálja míg készítem a kimbapot.)

  4. A tonhalról lecsöpögtetjük az olajat. Ezt nyugodtan tegyük félre, hadd csöpögjön, amíg mi a többi hozzávalóval babrálunk.

  5. A tojásokat felverjük egy tálban, pici sóval ízesítjük.

  6. A surimi rudacskákat kicsomagoljuk, majd félbevágjuk. Esetleg kézzel is szét lehet szedni, de ha vágjuk akkor jobban tudjuk kontrollálni a méretet.

  7. A virslit szintén hosszanti irányban először félbe, majd három egyenlő részre csíkozzuk fel.

  8. A pácolt retekkel nincs igazán dolgunk, mivel ezt készen, méretre vágva tudjuk beszerezni a koreai boltban.

  9. Most minden hozzávaló készen áll a következő lépésre. Vegyünk elő egy serpenyőt, és tegyünk bele egy evőkanálnyi olajat. Majd először a répát néhány perc alatt megforgatjuk. Kevés sóval lehet ízesíteni. Nem kell "túlpirítani", a lényeg hogy megpuhuljon. Tegyük félre egy tányérba ha kész. Ezt követően a serpenyőbe tegyük bele az uborkacsíkokat. Pici olajat lehet alá önteni, hogy ne égjen meg, csupán annyi a cél, hogy megpuhuljon az uborka. Amikor már kellően rugalmas (nem törik) akkor kész. Tegyük ezt is tányérra. Ezután a virslit tegyük a serpenyőbe és pirítsuk meg egy kicsit. Ha kész, akkor a virslik szintén be fognak "kunkorodni". Majd jöhetnek a surimi rudacskák - szintén kis olajat pótolhatunk alá, amikor kis színt kapnak akkor kész. Az utolsó a tojás lesz, amit a serpenyőbe öntünk. A tojást süssük meg úgy, mint egy palacsintát. Ne kevergessük, csupán egyszer fordítsuk át, amikor már egyben mozgatható. Amikor átfordítottuk, akkor csupán 1 perc elegendő - nem kell túlpirítani. Tegyük ki egy vágódeszkára, majd ha kissé lehűlt, akkor egy kb ujjnyi vastag csíkokra vágjuk fel a tojáslapot.

  10. A tonhal addigra már bizonyára lecsöpögött. Tegyük egy tálba és keverjünk hozzá ízlés szerint majonézt. Sóval-borssal is ízesíthetjük. Keverjük jól el- kenhető massza állagra van szükségünk.

  11. A koreai pácolt retket tegyük ki szintén egy tányérba, hogy könnyebben tudjunk vele "dolgozni".

  12. Minden "töltelék" készen áll. Most jöhet a rizs - nagy valószínűséggel elkészült, mire ide elérünk. A rizst tegyük át egy nagy keverőtálba. Tegyünk bele ízlés szerint sót (kb fél teáskanálnyit), szezámolajat (kb 4-5 evőkanálnyit) és pirított szezámmagot - én kb egy púpos evőkanálnyit szoktam használni. Jól keverjük el. Onnan tudjuk hogy elegendő mennyiséget használtunk a szezámmagból, hogy a rizsben néhol látjuk a szezámmag szemeket.

  13. Csináljunk elegendő helyet az asztalon, és tegyünk minden hozzávalót karnyújtásnyira, így könnyebb lesz dolgozni. Vegyünk elő egy nagyobb vágódeszkát, vagy olyan sima felületet keressünk ahol jól tudunk majd rolókat készíteni. Most jöhet a tekerés. A tekeréshez használhatunk erre a célra készült bambusz-tekerőt, illetve nylon-os konyhai kesztyűt. A szárított algalapból 10 db-ot fogunk találni - nem hiába a recept is 10 tekercsre készül. Vegyünk ki egy algalapot - ha jól megfigyeljük látni fogjuk, hogy van egy érdesebb és egy simább fele. Az érdesebb fele legyen felül - ebbe ugyanis még jobban beleragad majd a rizs. Egy baseball labda nagyságú mennyiséget terítsünk szét a lapon úgy, hogy a hozzánk közelebb eső részétől számítva 3/4-részt legyen rizs. A lap távolabb eső részén 1/4-részt hagyjuk üresen. A lap aljától számított kb 2 cm-re kezdjük el sorban feltenni a "belevalókat". Kezdjünk olyan hozzávalóval, ami szilárdabb - pld uborka, vagy retek - mivel ezek tekeréskor kellő szolgálatot tesznek nekünk - a többi hozzávalót jól összefogják, mint egy perem.

Minden hozzávalót szorosan helyezzünk el a lap belsejében, ügyelve hogy a színek ne keveredjenek - pl a répa hajlamos széthullani, tartsuk egyben. A lap tetején hagyjuk egy 2 cm-es részt, ahol csak a rizs van.


Egy gyors mozdulattal fordítsuk át a lapot, hogy a két rizses rész találkozzon egymással - ez fogja össze"tapasztani" a rudat. Folytassuk a tekerést, hogy az algalap is feltekeredjen és jó szorosan nyomjuk egybe a rudat. Ha elkészültünk, akkor tegyük félre, és folytassuk amíg el nem fogy az összes hozzávaló.

Ujjnyi nagyságúra szeleteljük fel a rudat. Csak annyit szeleteljünk fel, amennyit elfogyasztunk - a kimbap frissen a legjobb. Ne tegyük hűtőbe, mert kiszárad. Takarjuk le légmentesen és hagyjuk szoba hőmérsékleten - emiatt viszont 1 napon belül el kell fogyasztanunk. Ez mondjuk nálunk sosem okozott gondot, pedig már rengetegszer készítettem . :-)





Remélem, hogy többen közületek elkészítik majd a receptet, mert igazán ízletes és mutatós étel. Nem hiába az egyik nagy kedvencem. Szeretettel fogadok tőletek visszajelzést a receptről és várlak Benneteket vissza legközelebb is!


Üdv: Mrs Kim alias Orsi





5493 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


Blog: Subscribe
bottom of page