Vannak dolgok, amihez egyszerűen hozzá kell szokni, amikor a koreai otthonunkban tartózkodunk. Elsőre ezek picit furcsák voltak számomra, tőlem kicsit idegen, de hamar megszoktam és már nem okoznak fennakadást számomra. Lehet, hogy néhányat már ti is láttatok a koreai sorozatokon keresztül. Nézzük is!
1. Hatalmas, öblös mosogató ökölnyi méretű szűrővel
Amikor először találkoztam ezzel a mosogatóval, kikerekedett a szemem. Ez igen! Ebbe aztán jó sok mosatlan össze tud gyűlni - gondoltam. A valóság azonban az, hogy jóval kényelmesebb mosogatni ebben az öblös mosogatóban - jobban van hely pakolni - és emiatt gyorsabban is lehet haladni. A víz nem csorog végig az alkaromon, és nem fröcsög ki a padlóra mosogatás közben, mert van bőven hely ahova folyjon. Egy ekkora mosogató mellett nem is férne el egy csöpögtető, azonban mivel elég széles, így a mosogató fölé lett függesztve. Kifejezetten szeretem ezt a fajta megoldást, mert a vizes edényekről a víz így visszacsöpög a mosogatóba, és nem kell külön kiöntögetni mint a csöpögtetőnél.
A lefolyó szűrője is nagyobb mint ami odahaza van. Ez azért praktikus mert nagyobb ételmaradékokat is könnyen össze tudunk gyűjteni vele. Azóta is töretlenül keresem ennek a magyarországi változatát, de még nem akadtam össze vele...
2. Zuhany a fürdőben
Nem csak a mi lakásunkban, hanem számos - főleg kisebb lakásokban - van úgy kialakítva a zuhany, hogy gyakorlatilag a kézmosóra csak egy zuhanycső van csatlakoztatva . Nincs elkülönítve zuhanykabinnal, vagy zuhanyállvánnyal és függönnyel. Ugyan azon a helyen állva zuhanyzunk, ahol kezet vagy fogat mosunk. Éppen emiatt zuhanyzáskor a teljes fürdőszobában csapódik, folyik a víz minden felé. Ez mégsem okoz gondot, ugyanis a koreai vezetékes víz egyáltalán nem vízköves, és a padlón nagy lyukú lefolyó van amin hamar elfolyik a víz. A fürdőben nincs fából készült bútor sem, csakis műanyag, és üveg, aminek nem árt a víz.
A vízkő hiánya egyébként az egyik legszuperebb dolog Koreában - amit az arcbőröm és a hajam is mindig meghálál, amikor Koreában vagyunk. Van egyébként a lakásunkban még egy tágasabb fürdő, ahol fürdőkád is van.
3. Fürdőszoba papucs
És ha már a fürdőszobánál járunk, akkor mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy a koreai fürdőszobában jellemzően nincs fürdőszobai szőnyeg sem- a fent említett okok miatt - hanem egy pár fürdőszobai papucs van az ajtóhoz készítve. Ezt használja a család összes tagja, amikor a fürdőszobába lép - jellemzően 1 főnél több ugyanis nem tartózkodik a fürdőszobában egyidejűleg.
A papucs elég nagy méretű, ezért én is és a jó pár számmal nagyobb talpú férjemnek is kényelmes. A papucs alja nem telített, mert ha az volna akkor zuhanyzás közben cuppogna a lábunkon. XD Helyette elég nagy lyukak találhatók rajta, hogy a víz keresztül tudjon folyni rajta. A papucs talpa egyébként épp emiatt némiképp magasított is, hogy ha vizes fürdőbe lépünk, akkor a talpunk ne legyen vizes.
Először kicsit furcsa volt hozzászoknom, hogy minden családtagommal közösen használjuk ezt a fürdőpapucsot, de a mi lakásunknak két fürdője van - és jellemzően a kisebbet használom a férjemmel, így már sokkal komfortosabban érzem magam ami a "papucsosztozást" illeti.
Ilyen fürdőpapucsot Koreában rengeteg helyen tudunk venni - például a népszerű "mindenes" DAISO boltokban, sokféle színben és méretben megtaláljuk.
4. Kinyitható, földön-ülős étkezőasztal
Amikor étkezünk, jellemzően nem székre ülünk asztal mellé, hanem a földre. Természetesen az ételt nem pakoljunk ki a földre, ehhez van egy olyan hordozható asztalka, amit a nappali közepén álltunk fel - egyszerűen csak ki kell nyitni a négy lábát - és körbeüljük. Ez az asztalka alacsonyabb mint egy általunk ismert dohányzóasztal, vagy annál nem magasabb, hogy a földön ülve is kényelmes magasságba essen a felülete.
A koreaiak azért is esznek gyakran a földön ülve, mert náluk padlófűtéses rendszer van, így egyáltalán nem kell attól tartani hogy felfáznánk. Az egy másik kérdés, hogy természetesen ez a pozíció kényelmetlen tud lenni. Akkor érdemes a lábunkat törökülésbe tenni, vagy áthelyezni a súlypontot. Különböző méretekben tudunk ilyen kinyithatós asztalt venni - a mi családunknak is van kettő, egy kisebb és egy nagyobb. A nagyobbat akkor használjuk ha többen eszünk mint 4 fő.
5. Szelektált hulladékgyűjtés
A koreaiak szemét szelektálása és újrahasznosításra fordított törekvése példamutató. Egy egy hónapos koreai tartózkodás alatt az ember képes megtanulni és tudatos figyelmet fordítani a hulladékok kategorizálására. Míg Magyarországon jóformán csak a papír és műanyag hulladékot kezelik külön (minden más a kommunálisban végzi), addig Koreában több osztályba sorolják és gyűjtik a hulladékokat: - papír - műanyag - fém doboz - nylon , vinyl csomagolók
- üveg
- máshova nem sorolható hulladék - illetve a fentiek "koszos" tovább nem tisztítható változata
A kommunális hulladékon kívül, az összes gyűjtőhelyre csak "tisztán" dobhatjuk be a hulladékot - ez a plusz ráfordított idő az, ami valójában megtanítja az embert gondoskodni a környezetéről. Pld.: A kiürült műanyag flakont kiöblíteni, a rajta lévő papír / nylon csomagolást leszedni és a megfelelő helyre tenni őket.
A hulladékot aztán egy héten 2x (ez nyilván városonként változhat) a lakótelep egy kijelölt pontján kell összegyűjteni, ahonnan elszállítják.
A szemetelés Koreában egyébként nem olyan "egyszerű" - az utak mellett, utcákban csak elvétve, de leginkább egyáltalán nincs kihelyezve szemetesláda, ezért gyakran kénytelen az ember magával hurcolni a szemetet. Ezt a kényelmetlen helyzetet elkerülve lehetőleg ne is szemetelj..
Bevallom őszintén, hogy valójában Koreában "tanultam meg" a szeparált hulladékgyűjtés fontosságát és módszerét. Folyamatosan megfigyeltem, hogy mit, hova és hogyan helyeznek el, vagy mit csinálnak vele, mielőtt "kidobják". A kint tanultakat Budapesten is alkalmazom - igaz itt nem tudok annyi mindent külön gyűjteni.
Köszönöm, hogy elolvastad a cikkem, remélem, hogy érdekesnek találtad! Várlak vissza legközelebb is!
Üdv: Mrs Kim alias Orsi
Orsika! Én a mosási szokásokra lennék kíváncsi,mert a sorozatokban állandóan visszaköszön a nagylavóros,lábbal tapickolós mosás,hogy van ez igazából egy mai háztartásban? Előre is köszönöm a válaszod! Ági